Śladami Czerwonych Khmerów

Jak zwykle na urlopie.. znów wstajemy bardzo wcześnie rano.  Nasz tuk-tukowiec o imieniu Nara już czeka pod hotelem. Punkt 7:00 i wyjeżdżamy do miejsca odległego o 17 km od  Phnom, w którym dowiemy się nieco o historii Czerwonych Khmerów. Pogoda jest piękna i zapowiada się na upalny dzień. Dzisiejszy dzień nie będzie jednak zbyt radosny, bo będziemy zwiedzać miejsca dotknięte tragiczną historią.

Na początek Killing Fields, czyli Pola Śmierci. Jest to miejsce, w którym odkryto masowe groby ofiar pomordowanych przez Czerwonych Khmerów w okresie reżimu Pol Pota w latach 1975-1979 (Pol Pot – dyktator Kambodży, członek Komunistycznej partii Kambodży i przywódca Czerwonych Khmerów).

Za bilet wstępu płacimy 2 USD od osoby. Przechodzimy przez bramę i dochodzimy do znajdującej się kawałek dalej wieży-pomnika. Jest to buddyjska stupa z przeszklonymi ścianami, w której na kilkunastu półkach umieszczono liczne czaszki i kości pomordowanych ludzi oraz tablice, na których w skrócie opisano krwawą historię tych wydarzeń.

Oprócz stupy na terenie Killing Fields znajduje się ponad 100 masowych grobów, z których ekshumowano ciała pomordowanych.

Dalej przechodzimy do muzeum pełnego informacji o krwawej dyktaturze Pol Pota, wypełnionego gablotami z różnymi pozostałościami z tamtych czasów. Można obejrzeć też 15-minutowy film opowiadający o czasach Czerwonych Khmerów.

Na terenie tego jakże smutnego miejsca rosną piękne drzewa i beztrosko śpiewają ptaki.

Opuszczamy Killing Fields i wracamy do tuk-tukiem do centrum stolicy.

Ubogie, ale jakże strojne, kambodżańskie krowy spotkane po drodze.

Nara wiezie nas teraz do kolejnego miejsca związanego z ludobójstwem komunistycznego reżimu Pol Pota – więzienia Tuol Sleng, zwanego S-21.

Więźniami Tuol Sleng była większość ofiar znalezionych później na Polach Śmierci. Zwiedzamy budynki byłej szkoły średniej, którą przekształcono w owe więzienie w 1975 roku.

Klasy służące za miejsce przesłuchań, narzędzia tortur, okropne ciasne cele, setki fotografii więźniów i pomordowanych ofiar, szczątki ubrań, czaszek i kości, a także zdjęcia z ekshumacji. Widok jest bardzo przygnębiający.

Warto poczytać szerzej o Czerwonych Khmerach i ich okrutnej polityce, która doprowadziła do śmierci ponad dwóch milionów obywateli Kambodży.

Możesz również polubić…

Jeśli masz ochotę, oceń lub skomentuj ten artykuł

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.