Co zobaczyć na starówce w Hoi An?

Starego miasta w Hoi An nie da się obejrzeć ot tak, nawet w parę godzin. Jest pełne niesamowitych miejsc, które zwiedza się nieśpiesznie, w których trzeba się zatrzymać, posiedzieć, poczuć klimat. Warto zrobić sobie spacer po całej starówce, zwiedzić zabytkowe domy i świątynie, zajrzeć do jednego z muzeów lub galerii sztuki, przejść się nabrzeżem rzeki, pogapić się na cumujące łodzie i rzekę z mostu, podziwiać setki kolorowych lampionów, odwiedzić malutkie sklepiki, napić się pysznej wietnamskiej kawy czy też spróbować lokalnej kuchni w jednej z wielu restauracji. Naprawdę jest co robić i nie da się nudzić.

O naszych ogólnych wrażeniach na temat starego miasta Hoi An, o jego wizytówce czyli Moście Japońskim i o pomniku naszego rodaka Kazika Kwiatkowskiego pisałam we wcześniejszym poście Hoi An i magiczne Old Town.

Zwiedzanie Old Town

Teraz skupię się na innych ciekawych miejscach, które można zobaczyć na starym mieście. Najpierw kilka informacji praktycznych. Aby wejść na teren Old Town trzeba zakupić sobie bilet, który kosztuje 120 000 dongów za osobę (około 20 zł).  Z biletem dostaje się mapkę starego miasta z zaznaczonymi na niej obiektami. Bardzo łatwo je odnaleźć. Bilet trzeba przy sobie mieć przez cały czas, bo możemy być poproszeni o jego okazanie w różnych miejscach i o różnej porze dnia.

O ile wędrować lub jeździć sobie rowerem po starówce można wszędzie, to wchodzić do środka starych domów i świątyń już niekoniecznie. Wejściówka upoważnia nas do zwiedzenia tylko 5 dowolnych obiektów. Warto pamiętać, że godziny otwarcia zabytków różnią się w każdym miejscu. A jeśli chcielibyście odwiedzić więcej miejsc, to trzeba kupić dodatkowy bilet. My pozostaliśmy przy pięciu i wybraliśmy sobie te, które naszym zdaniem brzmiały ciekawie. Tym sposobem zobaczyliśmy wnętrza The Assembly Hall of Cantonese Chinese Congregation, Old House of Tan Ky, Museum of Trade Ceramics, Quan Cong Temple i Phuc Kien Assembly Hall, które postaram się dalej trochę omówić i pokazać je uwiecznione na zdjęciach.

The Assembly Hall of Cantonese Chinese Congregation (Hoi Quan Quang Dong)

Pierwszy obiekt z pięciu przez nas wybranych, które postanowiliśmy zwiedzić w środku, to okazały Hoi Quan Quang Dong, zbudowany w 1885 roku. Chiński kompleks świątynny i sala zgromadzeń.

Miejsce to służyło emigrującym do Hoi An Chińczykom do prowadzenia interesów, spotkań towarzyskich i podtrzymywania chińskich tradycji. Takich kompleksów jest na starym mieście więcej, wszystkie jednak mają podobny schemat budowy – monumentalne bramy, wspaniałe ogrody z ozdobnymi roślinami, duże sale centralne i sale z ołtarzami ku czci bogów. W środku można zobaczyć bogato zdobione malowidłami ściany, wiele zabytkowych przedmiotów, posągów.

Imponujący tradycyjny posąg smoka przed wejściem do świątyni.

Miejsce bardzo klimatyczne. Także za sprawą kadzidełek w postaci wielkich czerwonych spiral, wydzielających niesamowity zapach. To chyba największe kadzidła jakie widzieliśmy w życiu.

Old House of Tan Ky

Dom Tan Ky został zbudowany przez Chińczyków pod koniec XVIII wieku. To jeden z najpiękniejszych projektów architektonicznych w Hoi An. Dom posiada dwa dwupoziomowe mieszkania, łączące dwie ulice. Część domu wychodząca na ulicę Nguyen Thai Hoc służyła jako sklep, podczas gdy tył dom prowadził na ulicę Bach Dang. Dom jest zlokalizowany w bliskiej odległości od rzeki, co miało znaczenie przy rozładunku towarów. Wnętrze domu zostało podzielone na części funkcjonalne służące modlitwom, prowadzeniu interesów, przyjmowaniu gości, przechowywaniu towarów i codziennemu życiu rodziny.

Rzeźby umieszczone na drewnianych belkach, krokwiach i filarach domu są bardzo wyrafinowane i perfekcyjnie wykonane. Cenne zabytki znajdujące się wewnątrz domu świadczą o dobrobycie ówczesnego sklepu. Dom Tan Ky jest odwiedzany przez wielu VIP-ów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Zabytkowe podwórze

W zabytkowym domu znajduje się sklepik, gdzie można sobie kupić pamiątki.

Museum of Trade Ceramics

To muzeum mieści się w odrestaurowanym drewnianym budynku z 1858 roku.

Wewnątrz można obejrzeć kolekcję antycznej ceramiki z okresu od XVI do XIX wieku.

Quan Cong Temple (Chua Ong)

Świątynia Quan Cong, popularnie nazywana Chua Ong (Pagoda Ong), została zbudowana w połowie XVII wieku. Od tego czasu była wielokrotnie odnawiana. To ważne miejsce kultu dla mieszkańców Hoi An. Świątynia jest pełna posągów, ołtarzy i drewnianych desek z wyrytymi tekstami, cennymi zarówno pod względem treści, kaligrafii, jak i znaczenia.

Główne przedmioty kultu to Quan Cong, Quan Binh, Chau Xu’o’ng, Bach tho (biały koń) i Xich tho (czerwony koń), które stanowią symbole wierności, prestiżu, szczerości i odwagi.

Szkoda, że odwiedziliśmy tego miejsca w dniu 24 czerwca, bo wtedy odbywa się tu wielkie święto i festiwal, który przyciąga wiele osób.

Phuc Kien Assembly Hall

Phuc Kien Assembly Hall, zbudowany w 1757 roku, to jedna z najwspanialszych i najsłynniejszych sal zgromadzeń w Hoi An. Początkowe przeznaczenie obiektu było podyktowane  względami społecznymi. Z czasem jednak miejsce zmieniło się w świątynię ku czci bogini morza Fujian, która chroni żeglarzy przed niebezpieczeństwem.

Bogate wnętrze świątyni

Piękne ogrody pełne kwiatów i różnych roślin. Idealne miejsce do posiedzenia w cieniu w tym upalnym dniu, jaki nam się trafił.

  

Możesz również polubić…

Jeśli masz ochotę, oceń lub skomentuj ten artykuł

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.