Malownicze Wybrzeże Amalfitańskie

Salerno, które wybraliśmy sobie na bazę wypadową, to był doskonały pomysł. Miasto jest idealne, nie za duże, nie za małe, spokojne, bez tłumów turystów i z prawdziwym włoskim klimatem. Bardzo przystępne cenowo i świetnie skomunikowane z resztą miasteczek Costiera Amalfitana, czyli Wybrzeża Amalfitańskiego.

Costiera Amalfitana

Costiera Amalfitana znajduje się na południowym brzegu Półwyspu Sorrentyńskiego i jest jednym z najbardziej znanych miejsc turystycznych we Włoszech. Region znajduje się od 1997 roku na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. Na skalistych brzegach Costiera Amalfitana zbudowano 13 urokliwych i bardzo kolorowych miejscowości zwanych perłami Wybrzeża Amalfitańskiego. Są to: Amafli, Atrani, Cetara, Conca dei Marini, Furore, Miorai, Minori, Positano, Praiano, Ravello, Scala, Tramonti i Vietri sul Mare.

Miasteczka łączy niesamowicie kręta Strada Statale 163 o długości 50 km, uważana za jedną z najpiękniejszych krajobrazowo dróg we Włoszech. Znana jest również pod nazwą Nastro Azzurro czyli niebieska wstążka.

Postanowiliśmy zwiedzić dwie najbardziej znane i ponoć najpiękniejsze miejscowości – Amalfi i Positano. Oczywiście, można zaliczyć w ciągu jednego dnia i więcej miasteczek, ale chyba nie na tym rzecz polega. Warto jeszcze poczuć klimat danego miejsca.

Z Salerno do Amalfi można dojechać autobusem Sita Sud albo popłynąć promem. O rodzajach i cenach biletów na autobusy Sita Sud i promy pisaliśmy już wcześniej tutaj.

Na początek wybraliśmy drogę lądową. Dzięki temu, że wyruszaliśmy z dworca autobusowego z Salerno, udało nam się zająć miejsca po lewej stronie autobusu i przez ponad godzinę mogliśmy się delektować odlotowymi widokami na całej trasie.

Droga z Salerno do Amalfi

Strada Statale 163 po prostu zapiera dech w piersiach. I nie tylko ze względu na przepiękne widoki. Droga pomiędzy miasteczkami na Wybrzeżu Amalfitańskim jest mocno pokręcona i momentami naprawdę przeraża. Co chwilę mamy zakręty o 180 stopni. Są odcinki trasy, które biegną nad samymi przepaściami. Droga często prowadzi ostro w górę, albo w dół. Przejazd przez tunele też jest nie lada wyzwaniem, szczególnie gdy spotkają się z naprzeciwka dwa autobusy. Mieliśmy okazję tego doświadczyć i to nasz autobus musiał się wycofywać i szukać miejsca na przeczekanie, tuż nad samą przepaścią. Normalnie śmierć w oczach.

Rejs z Amalfi do Positano

Z Amalfi do Positano popłynęliśmy promem. Bardzo polecamy taką formę przemieszczania się między największymi miasteczkami wybrzeża. Przemieszcza się dużo szybciej niż drogą lądową, gdzie momentami trzeba jechać bardzo wolno, a dodatkowo można utknąć w korku. Rejs był bardzo przyjemny i mogliśmy sobie obejrzeć Wybrzeże Amalfitańskie z innej perspektywy i w całej jego okazałości. Podróż zajęła nam około 25 minut.

Możesz również polubić…

Jeśli masz ochotę, oceń lub skomentuj ten artykuł

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.